top of page

O ostrově Poveglia kolují různé strašidelné pověry, ale pravdou je, že na něm byl lazaret pro osoby nakažené morem, které cestovali do Benátek. Stovky postižených tam jsou pohřbeni v masových hrobech a další tisíce byli spáleni na hranicích. Na začátku dvacátého století zde byl postaven ústav pro osoby s trvalým mentálním postížením, který ale nefungoval dlouho a byl brzy opuštěn. Budovy ústavu i stará zvonice zbořeného kostela, které zarůstají břečťanem a divokou vegetací tak tvoří opravdu bizarní kulisy, které spolu s historií vyzařují jedinečnou atmosféru. A tak jsme se na ostrov rozhodli vydat . . .   

 

Na ostrov je zakázán vstup, takže jsme museli pádlovat nepozorováni v noci na malém člunu který jsme si sebou přivezli. Člun musel být dost malý na to aby se vešel do podpalubního zavazadla do letadla, ale zároveň musel unést dvě osoby, zásoby vody, jídla, spacáky, karimatky a dva batohy s fototechnikou i dron, takže to byl trochu logistický oříšek a museli jsme trénovat u nás na rybníku  Trochu jsme podcenili lodní dopravu, která je mezi ostrovem a pevninou celkem divoká. Dále jsme měli různé zprávy o policejní hlídce na ostrově, takže cíl naší mise nebyl vůbec zaručen. Nakonec vše dobře dopadlo a my na Poveglii strávili noc a den, ostrov celý prozkoumali, natočili cca 3 hodiny videomateriálu a pořídili desítky fotografií.

Z natočeného materiálu jsem sesříhal 30 minut dlouhý dokument, pečlivě vybral hudební podkres a doplnil průvodním slovem.

IMG_6709.jpg

Svědectví o kráse zániku, která se skrývá na dosah našich všedních kroků. K jejímu objevování je však třeba najít odvahu. Fotografická publikace mapuje jeden z nejprogresivnějších fenoménů dneška - urbex, tedy průzkum moderních ruin. Dosud nezveřejněné snímky, umocněné reportážními texty, přibližují místa nahánějící hrůzu i hypnotizující svou dekadentní estetikou. Strhující cesta napříč Českou republikou, okořeněná výletem do zahraničí.

 

Kniha Urbex.cz Krása zániku vyšla 9.11.2015 u nakladatelství Paseka.

Většini textů napsala Katka havlíková a já jsem autorem fotografií.

 

Knihu lze objednat a ukázku stáhnout na stránce nakladatelství Paseka.

V publikaci KOMPOZICE v [digitální] fotografii pohledem dvaceti pěti českých fotografů (seznam autorů najdete v doprovodných ukázkách) nehledejte (možná toužebně očekávaný) zázračný soubor pravidel a zásad, který by vaše fotografie rázem pozvedl na nejvyšší uměleckou úroveň. Kniha obsahuje přibližně dvě stovky fotografií dvaceti pěti současných fotografů, kteří vždy na několika stránkách a na vlastních snímcích vyjadřují svůj názor na kompozici a na to, jak oni sami ke komponování fotografie přistupují.

DiverZant a Katka Havlíková na knižním veletrhu představují knihu Urbex.cz Krása zániku

bottom of page